PLAN ILI PANIKA? Egzodus etnickih Albanaca sa Kosova, mart-maj 1999

Izvršni pregled

Zašto su stotine hiljada etničkih Albanaca napustile Kosovo od kraja marta do sredine maja 1999? Da li su bežale od sukoba Jugoslovenskih trupa i Oslobodilačke Vojske Kosova, da li su se pokrenule da bi izbegle vazdušne napade NATO-a, ili je pak njihov odlazak bio rezultat kampanje etničkog čišćenja ?

Ovaj izveštaj se zasniva na administrativnim zapisncima vođenim od strane službenika Albanske vlade koji su registrovali stotine hiljada kosovskih Albanaca koji su prešli preko pograničnog prelaza blizu sela Morina, izmedju marta i maja 1999. godine. Izveštaj takodje ispituje druge zvanične zapise o kretaju izbeglica, kao i istraživanja sprovedena u izbegličkim logorima u Albaniji, Makedoniji i Bosni i Hercegovini. Za razliku od prethodnih analiza koje su se isključivo zasnivale na izjavama izbeglica, ova studija ispituje uzroke pokreta izbeglica kroz vrednovanje statističkih obrazaca samog egzodusa. Upotrebom novih statističkih metoda, studija postavlja nove temelje u analizi ljudskih prava, kombinujući iyjave svedoka sa analizom objektivnih podataka.

Studija pronalazi da se egzodus izbeglica sa Kosova dogodio u tri različite faze. Početkom svake faze tok izbeglica bi bio relativno slab. Zatim bi broj izbeglica koji su napuštali Kosovo porastao do relativno visoke tačke (vrhunca, grupe vrhunaca, ili platoa) tokom sredine faze, pre nego što bi počeo da opada pri kraju svake faze. Tokom prve faze (24. mart-6. april) većina izbeglica je došla sa zapadnog i jugo-zapadnog Kosova. U drugoj fazi (7-23. april) većina izbeglica je napustila svoje domove u opštinama na severu i u centralnom delu Kosova. U poslednjoj fazi, izbeglice su u velikom broju dolazile iz zapadnih i jugo-zapadnih opština.

Razmatrajući broj osoba koje su napustile pojedine opštine tokom vremena, i uporedjujući ove obrasce sa vremenom u kojem su izvedeni napadi NATO-a i navodna masovna ubistva, studija zaključuje da je samo mali broj kosovskih Albanaca izbegao sa Kosova direktno zbog NATO bombardovanja. Takodje se zaključuje da se masivni egzodus izbeglica sa Kosova odvijao po tako ustaljenim obrascima da je on morao da bude koordinisan. U kontekstu kvalitativnih izjava dobijenih od izbeglica, najprijemčivije objašnjenje migracije je da su jugoslovenske vlasti planirale i izvršile kampanju koja je bila centralno organizovana, a da bi se etnički očistile od Albanaca u najmanju reuku odredjene oblasti Kosova.

Nalaz ovog izveštaja sugeriše da egzodus izbeglica ne prati nužno pojave masovnih ubistava. Kao i sa bombardovanjem, masovna ubistva se povremeno podudaraju sa snažnim pokretima izbeglica. Ipak, postoji više oblasti iz kojih su mnoge izbeglice otišle, a u kojima nije bilo masakara, a postoje i druge oblasti u kojima su počinjena masovna ubistva, a iz kojih je bilo relativno malo izbeglica. Na kraju, nalaz ovog izveštaja sugeriše da je NATO bombardovanje bilo neefikasno u zaustavljanju nasilnog proganjanja kosovskih Albanaca. Iako NATO bombardovanje nije bilo uzrok masovne migracije, ono nije ni zaustavilo jugoslovenske snage u proterivanju stotina hiljada kosovskih Albanaca iz njihovih domova.


Previous  
Sadržaj
 
Next

 

AAAS Science and Human Rights Program